لطفا یک بیو گرافی کوتاه از خودتان بفرمائید؟

احمد رضا علیزاده جورکویه متولد اول مهر 1353 در روستای جورکویه بخش خشکبیجار هستم.

 

چطور با والیبال آشنا شدید؟

من در خانواده کاملا والیبالی متولد شدم پدر و برادرهای من همچنان از گذشته تا کنون به ورزش والیبال می پردازند. علاقه به والیبال به نوعی در خانواده ما موروثی است از نسل پدرم به بنده از من به فرزندم منتقل شده است.

 

در دوران نوجوانی و جوانی شما کدام رشته در روستایتان جورکویه بیشتر مورد پسند عموم بود؟

والیبال حرف اول را محله ما میزد و به گونه ای بود که حداقل سه تیم خوب در روستای ما مشغول به فعالیت بودند اما متاسفانه امروزه استقبال از والیبال کمرنگ شده است.

 

در دوران جوانی شما کدامیک از روستاهای خشکبیجار حرفی برای گفتن داشتند؟

بیشتر روستاهای شرقی خشکبیجار از جمله جورکویه، نوشر، شیشه گوراب، نیساچاه و چند روستای شمالی سمت ساحل را می توان نام برد.

 

به طور حرفه ای از چه زمانی مشغول به فعالیت شدید؟

در سال 1366 و با پیوستن به تیم دارایی لشت نشاء شروع کار من به صورت حرفای بود و بیش از دوسال در خدمت این تیم در سطح اول استان بودم و سپس شش ماهی در تیم بانک صنعت و معدن رشت مشغول بودم و از این تیم به باشگاه بانک کشاورزی تهران منتقل شدم که در سال اول با توجه به شرایط سنی ام در تیم های نوجوانان وجوانان بازی می کردم که اتفاقا در هر دو رده به مقام قهرمانی باشگاههای تهران رسیدیم و همچنین در سال دوم حضورم در تیم های جوانان و بزرگسالان حضور داشتم.

پس از این دوران در تیم قدس رشت خدمت سربازی را گذراندم.

یک سالی بعد از اتمام خدمت سربازی در هیچ تیمی بازی نمی کردم تا اینکه در سال 1375 به باشگاه بانک تجارت گیلان پیوستم و دو سالی در خدمت این باشگاه بودم و از آنجا به عضویت باشگاه چوکای تالش که در دسته اول والیبال کشور حضور داشت پیوستم و با این تیم به مقام دوم دست پیدا کردم.

 

شما به بعد از اتمام دوران حرفه ای و با پیشینه حضور در تیم بانک تجارت به استخدام این بانک درآمدید؟

بله، همچنین من دوازده سالی را چه به عنوان هیئت و چه به عنوان مربی والیبال لشت نشاء را در دست داشتم و امیدورام این زمینه در  خشکبیجار نیز مهیا شود تا بتوانم دینم را به زادگاهم جبران کنم.

 

خشکبیجار در دوران کوتاهی در سطح والیبال استان و حتی کشور مشغول به فعالیت بود، از چگونگی شکل گیری آن تیم بگوئید؟

شهردار وقت خشکبیجار در سال  1378 آقای پروانه که فردی والیبال دوست بود و این علاقه به همراه میل ما به حضور در لیگ سبب شد ما در سطح لیگ استان حضور قدرتمندی داشته باشیم و به مرحله نهایی لیگ نیز صعود کردیم که متاسفانه بنا به دلایلی آن لیگ به سرانجام نرسید و ما از حضور در لیگ کشور محروم شدیم.

در همان سال نیز با تیم شهرداری خشکبیجار در لیگ والیبال ساحلی کشور حضور داشتم که به مقام چهارم کشور دست پیدا کردم.

 

به غیر از شما چه افراد دیگری از همشهریانمان والیبال را به صورت حرفه ای دنبال می کردند؟

می توان آقایان محمود هاشمی که در تیم صنام تهران بازی میکرد، ناصر و احمد غلامی، سیروس اصغر پور، غلامرضا علیزاده را می توان نام برد که هیچگاه متاسفانه نتواستند که همراه تیمی از زادگاهشان در سطح کشور حضور داشته باشند.

 

به نظر شما چه عاملی سسب گردید تا ما نتوانیم از استعدادهای والیبالی بومی استفاده کنیم؟

عامل اصلی عدم مدیریت صحیح ورزشی و چند دستگی در ورزش خشکبیجار است که می توان گفت والیبال سر آمد این قضایا است.

 

شما اشاره به آن داشتید در مقطعی کوتاه شهرداری خشکبیجار در سطح استان و کشور تیمداری می کرد، چه بر سر آن تیم آمد؟

متاسفانه معظلی که ورزش کشور و به خصوص شهرهای کوچک گریبانگیر آن هستند مدیریت سلیقه ای در ورزش است که با تعویض یک مدیر همه برنامه ریزی ها بهم می خورد و چون ریشه ای عمل نمی کنیم همه چیز بر می گردد سر نقطه اول خودش، تیم والیبال شهرداری خشکبیجار هم از این قائده مسنثنی نبوده و با رفتن پروانه شهردار وقت آن تیم هم از هم پاشید.

 

در چه سالی وارد دنیای مربیگری در والیبال شدید؟

بنا بر علاقه در سال 1372 و همزمان با دورانی که بازی می کردم مربیگری را نیز انجام می دادم.

 

شما مربیگری را در شهری غیر از زادگاهتان آغاز نمودید آیا از این انتخاب راضی هستید؟

خودم تمایل زیادی داشتم در زادگاه خودم فعالیت داشته باشم و به نوعی دینم را به زادگاهم ادا کنم و الان نمی توانم بگویم ز آن انتخاب خوشحال هستم یا پشیمان و آنچه مشخص است شرایط برای کار کردن در خشکبیجار فراهم نیست و علاوه بر اینکه هیچ کمکی نمی شود، دلزدگی هم به نوعی در ما ایجاد می کنند.

 

در واقع در طی این سالها حمایتی از شما نشده است؟

در گذشته بدین صورت بود که مسئولین بدنبال ما برای تشکیل تیم بودند ولی متاسفانه الان این داستان برعکس شده است. بطور مثال ما در ماه آینده در لیگ نوجوانان و جوانان گیلان با نام خشکبیجار حضور خواهیم داشت ولی دریغ از حضور یک مسئول سر تمرینات ما.

" من برای تامین مسائل مالی مجبورم به دهها نهاد مراجعه کنم و بیشتر انرژی من در این مسیر صرف می شود، در حالی که من باید تمام تمرکز خود را روی موارد فنی تیم بگذارم"

 

شما جهت رفع مشکلات به مسئولین ورزش بخش مراجعه نموده اید شاید آنها مطلع نباشند؟

الان اکثر مسئولین می دانند که بنده تیم داری می کنم، اگر مطلع نباشند مشکل از خود آنها است که به مشکلات و مسائل ورزش اشراف ندارند. متاسفانه زمانی که نزد مسئولین می رویم در انتها از پیشیمان می شویم شاید ما باید چیزی به آنها بدهیم.

 

آیا تمایل دارید تحت نظر نهادی مانند شهرداری در مسابقات حضور یابید یا می خواهید مستقل باشید؟

از حمایت نهادها به صورت اسپانسرینگ حمایت می کنیم ولی چون تجربه خوبی از گذشته نداریم تمایلی برای این قضیه ندارم که با رفتن یک مدیر آن اتفاقات دوباره تکرار گردد.

 

حال والیبال آموزشگاهی خشکبیجار چگونه است؟

چون غالب بازیکنان ما در حال تحصیل هستند تا حدودی در جریان مسابقات آموزشگاهی هستم ولی متاسفانه با اینکه چند روز دیگر مسابقات آموزشگاهی استان شروع می شود ولی تیم آموزشگاهی خشکبیجار حتی یک تمرین هم نداشته است.

 

در پایان اگر صحبت خاصی هست در خدمت شما هستم؟

با تشکر از شما که پیگیر ورزش خشکبیجار هستید امیدوارم روزی مسئولین ورزشی وارد گود شوند و ورزشکاران را حمایت کنند نه اینکه ما فقط مسئولین را موقع اهدا مدال و کاپ ببینیم. زمانی که مسابقات به پایان رسیده احتیاجی به حضور آنها نیست ما الان قبل از مسابقات به حضور آنها نیاز داریم نه موقع مسابقه فینال برای عکس یادگاری...

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مراسم نکوداشت استاد محمدتقی پوراحمد جکتاجی برگزار شد

مراسم نکوداشت استاد محمدتقی پوراحمد جکتاجی برگزار شد

مراسم نکوداشت استاد محمدتقی پوراحمد جکتاجی، گیلان شناس ، روزنامه نگار و شاعر خشکبیجاری در پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان برگزار...

عکسهای ارسالی کاربران

پذیرش آگهی09226784183

فرهنگی هنری

ورزشی